Şireyi Güncelle

header_image
Detaylı Arama
Arama Sonuçları

Görülecek Yerler

KALKAN

Kaş’ın yaklaşık 30 km batısında bulunan Kalkan, bir tabloyu andıran özelliği ile küçük bir liman kasabasıdır. Kalkan’ın alameti farikası olan ve kasabayı meşhur eden eski Rum evleri başarılı bir tadilat sonrası yenilenmiş ve eski muhteşem günlerine dönmüşlerdir.

Son yıllarda popüler olan Kalkan’ın çevresi, yazlık evlere yönelik hızlı bir yapılanma içine girmiştir. Yaz aylarında çok canlı olan Kalkan ; hoş barları, küçük otel ve pansiyonları ve belki de hepsinde önemlisi, leziz tatlar sunan balık restoranları ile ünlüdür.

Kalkan’ın denize eğilimli dar sokaklarından yat limanına yürüdüğünüzde Akdeniz mimarisinin aydınlığı ve balkonlardan sarkan rengarenk sarmaşıkların arasında büyüleneceksiniz.

PATARA

18 km uzunluğundaki kumsalı ile dünyanın en güzel plajlarından birine sahip olan Patara Antik Kenti , bir dönem Likya Birliği’nin başkentliğini yapmış üç oy hakkına sahip önemli bir kentti. Uzun zamandan beri Akdeniz Üniversitesi hocalarından Fahri Işık ve ekibi tarafından yapılan kazı çalışmalarında , son yılların en önemli arkeolojik bulguları olarak Likya Birliği Meclis Binası ve dünyanın en eski deniz feneri açığa çıkarılmıştır.

Görkemli antik tiyatrosu , agorası, limanındaki tahıl silolarıyla zamanında etkin bir ticaret şehri olduğu bilinen Patara; aynı zamanda Noel Baba’nın doğum yeri ve Tarsuslu Aziz Pavlov’un ve Aziz Luka’nın Tyros’a giderken gemi değiştirdikleri liman olarak da bilinir. Şehirdeki Apollon Tapınağı i Delphi ve Delos’takiler kadar ünlü ve önemliydi. Büyük İskender ‘in ve Roma İmparatoru Hadrianus’un ve karısının kente özel ilgi gösterdiğini biliyoruz.

Patara, bütün tarihi boyunca hem dış güçlerle hem de doğayla , kumullarla mücadele etmek zorunda kalmış. Caretta caretta kaplumbağaların yumurtlama alanlarından biri olduğu için çevresel koruma altına alınan Patara Plajı, hem doğası hem de antik kalıntılarıyla nefes kesici bir güzelliğe sahip.

SAKLIKENT

Benzersiz doğa ve macera sunan bir kanyon, sonrasında sizi bekleyen lezzetli alabalık ve ağaç evlerde dalacağınız serin bir uyku. Akdeniz’in muhteşem doğa güzellikleri arasında sayılan Saklıkent, Kaş’ın benzersiz turizm cazibe mekanıdır. Doğa güzelliği daha sonradan turistik açıdan değerlendirilerek , hizmete sunulmuştur. Macera severlerin tercih ettiği Saklıkent Kanyonu’na 100 m uzunluğundaki ahşap bir köprüden geçerek ulaşabilirsiniz.

DAĞ KÖYÜ GÖMBE

Yol boyunca çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar adeta köyleri gizlemeye çalışır görünümdedirler. Gömbe soğuk suları ve elma bahçelriyle ünlü bir yayladır. Turistik amaçlı hizmet veren konaklama merkezleri, yöreye ait kokulu otlardan hazırlanan geleneksel yemeklerin lezzeti, tabiatla bütünleşmemize yardımcı olacaktır. Yeşil Göl ve Uçarsu, yaz sıcağından kaçmak, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için serin ve temiz havası ile idealdir. Yöre, dağlardan toplanan kar ile yapılan dondurması ve kar şerbetiyle ünlüdür.

MEIS

Kaş’ın tam karşısında tarihi dokusunu korumuş, küçük ve güzel Yunan Adası Meis durmaktadır. Tarih boyunca Meis ve Kaş iyi komşuluk ilişkileri içinde olmuştur. İki yerleşim arasındaki günlük tekne seferleri Kaş’a gelen ziyaretçileri Meis’e taşırken, Meislileri de temel ihtiyaçlarını üzere Kaş’taki Pazar ve marketlere getirir. Ayrıca 2007 yazından itibaren resmi giriş kapısı kabul edilen Meis’ten, Rodos’a günlük feribot ve uçak seferleri yapılmaktadır. Avrupa’da Likya Mezarı’nın bulunduğu tek yer olan ada 1.dünya savaşı ve 2 . dünya savaşı sonrası çok büyük göç yaşamış, halkın çoğunluğu adadan ayrılmıştır. Bugün sadece 300 kişilik nüfusu barındıran; marina etrafındaki eski evleri, ara sokakları, kiliseleri, restora edilen cami ve müzesiyle şirin bir beldedir. (Pasaport ve vize şart)

KEKOVA-ÜÇAĞIZ-SİMENA

Küçük bir Akdeniz balıkçı köyü olan Üçağız (Theimioussa) turizmin nimetlerinden faydalansa da köylü kadınların hala kayıklarla balık avlamayı bırakmadıkları özgün bir yerleşimdir. Turkuazla lacivertin sürekli oynaştığı denizde hem Kekova tekne ve kano turlarının başlangıç noktası hem de mavi tur yolculunun önemli bir durağı olan köyde az sayıda ama kaliteli restoranların yanı sıra pansiyon ve hediyelik eşya dükkanları bulunur.

Üçağız’dan sadece deniz yoluyla ulaşılabilen Kaleköy (Simena) Sit alanına dönüştürüldüğü için yeni yapılaşmanın olmadığı , eski mimari dokunun korunduğu bir köydür. Kökeni ta Likyalılar’a kadar giden ve bildiğimiz kadarıyla Haçlı Seferleri sırasında yeniden inşa edilen kalesi ile sizi tarih içinde bir yolculuğa çıkarır. Kalenin doğu tarafında lahitler bulundupu nekropol ve denizin içindeki mezar eşsiz bir görüntü oluşturur. Bu 80 kişilik tiyatronun özelliği yekpare bir kayadan oyularak yapılmış olmasıdır.

Kaleköy’ün tam karşısında Kekova Adası ve Batık Kent yer alır. MS 141 ve 240 yıllarında meydana gelen depremler sonrasında şehir batmış, ada ise anakaradan ayrılmıştır. Sahipleri tarafından Sit alanı olan bu adada tutulan keçiler, batık şehrin merdivenlerinde yürür, sarnıçlardan su içerler.

 • Detaylı Arama

 • KAŞ’ta Hava Durumu

  15° Nem: 79%
  Bulut: 26%
  Rüzgar (NE): 11kph
  scattered clouds
  Cuma
  19° 16°
  Cumartesi
  19° 16°
  Pazar
  18° 17°
  Pazartesi
  18° 16°
  Salı
  16° 16°